Skip to content

238 Johnston AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block1750
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class27
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
24%
Improvement Value:$93,500
76%
Total Assessment$123,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,335+6.7%
2024$4,063+1.2%
2023$4,013-6.3%
2022$4,284+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 5047, Page 198

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3943, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1920