Skip to content

1615 E State StTrenton, NJ 08609

Built 1930

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block1732
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
17%
Improvement Value:$106,800
83%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,560+6.7%
2024$4,274+1.2%
2023$4,222-6.3%
2022$4,507+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft1,564DeedBook 6441, Page 1732Recorded5/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 4935, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4699, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1930