Skip to content

1701 Nottingham Way

Trenton, NJ 08619

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block1760
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,790
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
35%
Improvement Value:$171,300
65%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+6.7%
2024$8,763+1.2%
2023$8,657-6.3%
2022$9,240+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,790DeedBook 6204, Page 1786Recorded10/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$157,500
DeedBook 3660, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1907