Skip to content

1 Buttonwood StTrenton, NJ 08619

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2003

Property Information

Block1760
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
30%
Improvement Value:$114,100
70%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+7.0%
2024$5,101+1.3%
2023$5,036-6.6%
2022$5,392+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917