Skip to content

6 Merovan AveTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block1769
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
28%
Improvement Value:$140,100
72%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,861+6.7%
2024$6,431+1.2%
2023$6,353-6.3%
2022$6,781+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 6306, Page 1548Recorded11/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$100,746
DeedBook 6107, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5764, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1956