Skip to content

321 Buttonwood St

Trenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$281,500
Last Sale Date
Jan 12, 2007

Property Information

Block1769
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
27%
Improvement Value:$151,400
73%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+6.7%
2024$6,850+1.2%
2023$6,767-6.3%
2022$7,224+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$281,500
DeedBook 5596, Page 189

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 2524, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1956