Skip to content

992 Klockner RdTrenton, NJ 08619

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block1772
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class28
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
34%
Improvement Value:$82,300
66%
Total Assessment$124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,398+6.7%
2024$4,122+1.2%
2023$4,072+1.9%
2022$3,997+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 4798, Page 84

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 2589, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1900