Skip to content

641 Norway AveTrenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block1875
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
26%
Improvement Value:$60,700
74%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,872+6.7%
2024$2,692+1.2%
2023$2,659-6.3%
2022$2,839+2.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$82,500

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 6225, Page 367Recorded8/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 6191, Page 1310

Property Sale

Sale
$39,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 6191, Page 1310Recorded4/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 5972, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$55,800
DeedBook 4041, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1900