Skip to content

1723 Bell AveTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 1980

Property Information

Block1772
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class28
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
34%
Improvement Value:$103,100
66%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+6.7%
2024$5,136+1.2%
2023$5,074+1.9%
2022$4,981+8.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930