Skip to content

2430 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block1774
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
39%
Improvement Value:$367,400
61%
Total Assessment$605,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,320+6.7%
2024$19,983+1.2%
2023$19,741+1.9%
2022$19,378-12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft4,800DeedBook 6288, Page 1954Recorded6/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3943, Page 132