Skip to content

5 Meade DrTrenton, NJ 08619

Built 1923

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 4, 2014

Property Information

Block1774
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,609
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,700
31%
Improvement Value:$173,000
69%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,835+6.7%
2024$8,281+1.2%
2023$8,180+1.9%
2022$8,030+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,609DeedBook 6189, Page 94Recorded3/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2644, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1923