Skip to content

2323 Hamilton AveTrenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block1777
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
43%
Improvement Value:$98,500
57%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+6.7%
2024$5,714+1.2%
2023$5,645+1.9%
2022$5,541+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5538, Page 57

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3428, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1953