Skip to content

2379 Hamilton AveTrenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Sep 25, 2012

Property Information

Block1777
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,871
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
35%
Improvement Value:$136,000
65%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,415+6.7%
2024$6,950+1.2%
2023$6,865+1.9%
2022$6,739+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 6157, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1953