Skip to content

170 Natrona AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Nov 22, 1999

Property Information

Block1783
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,037
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
30%
Improvement Value:$193,900
70%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,740+6.7%
2024$9,129+1.2%
2023$9,019+1.9%
2022$8,853+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 3724, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1950