Skip to content

69 Grayson AveTrenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 1989

Property Information

Block1784
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
33%
Improvement Value:$162,300
67%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+6.7%
2024$8,003+1.2%
2023$7,906+1.9%
2022$7,761+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940