Skip to content

120 Erie AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$59,500
Last Sale Date
Jul 6, 1979

Property Information

Block1784
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
34%
Improvement Value:$152,100
66%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,905+6.9%
2024$7,393+1.3%
2023$7,301+1.9%
2022$7,162+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$59,500
DeedBook 2107, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1950