Skip to content

2629 Nottingham Way

Trenton, NJ 08619

Built 1910

Last Sale Price
$155,450
Last Sale Date
Aug 14, 2012

Property Information

Block1788
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
40%
Improvement Value:$108,200
60%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,382+6.7%
2024$5,982+1.2%
2023$5,909+1.9%
2022$5,801+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,450
DeedBook 6154, Page 84

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2518, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1910