Skip to content

2635 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1910

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block1788
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
30%
Improvement Value:$171,800
70%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+6.7%
2024$8,082+1.2%
2023$7,985+1.9%
2022$7,838+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 6311, Page 845Recorded12/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910