Skip to content

78 Grayson AveTrenton, NJ 08619

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block1790
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
32%
Improvement Value:$172,800
68%
Total Assessment$252,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,909+6.7%
2024$8,350+1.2%
2023$8,249+1.9%
2022$8,097+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 2518, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1927