Skip to content

165 Fenwood Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block1791
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$141,800
64%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816+6.7%
2024$7,326+1.2%
2023$7,237+1.9%
2022$7,104+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$301,000
DeedBook 5785, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3267, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1945