Skip to content

171 Fenwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block1791
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,231
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$148,200
65%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+6.7%
2024$7,537+1.2%
2023$7,446+1.9%
2022$7,309+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3018, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1950