Skip to content

286 Lowell AveTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2007

Property Information

Block1792
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
41%
Improvement Value:$108,400
59%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,495+7.2%
2024$6,058+1.2%
2023$5,984+1.9%
2022$5,874+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 3831, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1954