Skip to content

280 Lowell AveTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block1792
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
28%
Improvement Value:$190,900
72%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,402+6.7%
2024$8,812+1.2%
2023$8,706+1.9%
2022$8,546+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 6408, Page 499Recorded7/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1954