Skip to content

140 State Hwy 33Trenton, NJ 08619

Built 1965
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block1794
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,500
39%
Improvement Value:$169,000
61%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+6.7%
2024$9,199+1.2%
2023$9,087+1.9%
2022$8,920+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,680DeedBook 6616, Page 989Recorded1/23/2026

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,680DeedBook 6498, Page 359Recorded8/29/2022

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3144, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1965