Skip to content

411 Fenwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 3, 2023

Property Information

Block1794
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,085
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
40%
Improvement Value:$108,500
60%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+6.7%
2024$5,988+1.2%
2023$5,916+1.9%
2022$5,807+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,085DeedBook 6528, Page 1164Recorded7/17/2023

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft804DeedBook 6222, Page 16Recorded6/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955