Skip to content

469 Fenwood Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block1795
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
34%
Improvement Value:$161,300
66%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+6.7%
2024$8,092+1.2%
2023$7,994+1.9%
2022$7,847+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$421,000
Sq Ft1,310DeedBook 6564, Page 704Recorded8/7/2024

Property Sale

SaleMulti
$277,000
DeedBook 6324, Page 260

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 6324, Page 260Recorded4/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5449, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 4743, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 4075, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1955