Skip to content

200 State Hwy 33

Trenton, NJ 08619

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2002

Property Information

Block1795
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$787,500
25%
Improvement Value:$2,362,500
75%
Total Assessment$3,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$111,006+6.7%
2024$104,045+1.2%
2023$102,785+1.9%
2022$100,895+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002