Skip to content

138 Eaton AveTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$232,600
Last Sale Date
Jun 21, 2007

Property Information

Block1797
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$110,500
58%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+6.7%
2024$6,292+1.2%
2023$6,216+1.9%
2022$6,102+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$232,600
DeedBook 5659, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1954