Skip to content

241 Elmore Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block1804
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
36%
Improvement Value:$133,500
64%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,365+6.7%
2024$6,903+1.2%
2023$6,820+1.9%
2022$6,694+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6201, Page 457Recorded9/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950