Skip to content

229 Lowell AveTrenton, NJ 08619

Built 1954
Other Exempt

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block1798
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
42%
Improvement Value:$112,200
58%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,305+2.5%
2018$5,175-3.2%
2017$5,346+1.6%
2016$5,262+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6301, Page 1751Recorded9/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954