Skip to content

251 Lowell AveTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block1798
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
42%
Improvement Value:$110,400
58%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,706+6.7%
2024$6,286+1.2%
2023$6,209+1.9%
2022$6,095+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3380, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1954