Skip to content

166 Grayson AveTrenton, NJ 08619

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block1800
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$175,500
69%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,004+6.7%
2024$8,439+1.2%
2023$8,337+1.9%
2022$8,184+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,760DeedBook 6599, Page 620Recorded7/30/2025

Property Sale

SaleMulti
$307,500
DeedBook 5983, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 2323, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1935