Skip to content

262 Elmore AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
May 29, 1992

Property Information

Block1802
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
41%
Improvement Value:$116,000
59%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,893+6.7%
2024$6,461+1.2%
2023$6,382+1.9%
2022$6,265+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 2606, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1952