Skip to content

209 Eaton AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block1802
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$135,100
63%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,580+6.7%
2024$7,105+1.2%
2023$7,019+1.9%
2022$6,890+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 6358, Page 128Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6312, Page 1067Recorded1/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 3760, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1952