Skip to content

186 Elmore AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block1801
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,081
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
40%
Improvement Value:$120,000
60%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+6.7%
2024$6,619+1.2%
2023$6,539+1.9%
2022$6,419+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 3902, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1955