Skip to content

197 Natrona Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2011

Property Information

Block1804
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
34%
Improvement Value:$138,600
66%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,400+6.7%
2024$6,936+1.2%
2023$6,852+1.9%
2022$6,726+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3176, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1952