Skip to content

151 Natrona Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block1804
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SCBAG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
30%
Improvement Value:$176,400
70%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,880+6.7%
2024$8,324+1.2%
2023$8,223+1.9%
2022$8,072+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 6304, Page 1619Recorded10/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1958