Skip to content

309 Marshall Ave EastTrenton, NJ 08619

Built 1943

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block1809
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
39%
Improvement Value:$112,500
61%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,519+6.7%
2024$6,111+9.1%
2023$5,599+6.5%
2022$5,256+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft912DeedBook 6446, Page 658Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$180,100

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 6365, Page 1012Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 6183, Page 637Recorded11/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1943