Skip to content

325 Marshall Ave East

Trenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 10, 2009

Property Information

Block1809
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
34%
Improvement Value:$152,000
66%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+6.7%
2024$7,551+1.2%
2023$7,459+6.5%
2022$7,002+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5995, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1945