Skip to content

44 Livingston DrTrenton, NJ 08619

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block1813
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
38%
Improvement Value:$132,700
62%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,566+6.7%
2024$7,092+1.2%
2023$7,006+6.5%
2022$6,576+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,516DeedBook 6610, Page 1679Recorded12/1/2025

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 6199, Page 763Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 6182, Page 1312Recorded11/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955