Skip to content

83 Barbara Lee Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$342,999
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block1814
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
33%
Improvement Value:$166,300
67%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,799+6.7%
2024$8,248+18.4%
2023$6,963+10.8%
2022$6,286+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,999
Sq Ft1,516DeedBook 6432, Page 51Recorded2/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 6410, Page 1396

Property Built

Built

Year Built: 1957