Skip to content

14 Livingston DrTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2003

Property Information

Block1813
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
40%
Improvement Value:$123,400
60%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+6.7%
2024$6,784+1.2%
2023$6,702+6.5%
2022$6,291+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4340, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1958