Skip to content

13 Evergreen LaTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2001

Property Information

Block1935
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,533
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
34%
Improvement Value:$158,300
66%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,454+6.7%
2024$7,924+1.2%
2023$7,828+6.5%
2022$7,348+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2311, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1960