Skip to content

10 Sheffield RdTrenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block1822
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
31%
Improvement Value:$184,300
69%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,384+6.7%
2024$8,796+1.2%
2023$8,689+6.5%
2022$8,157+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$294,800

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 6305, Page 1821Recorded11/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 3192, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1970