Skip to content

12 Sheffield RdTrenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jun 29, 1992

Property Information

Block1822
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
29%
Improvement Value:$202,600
71%
Total Assessment$285,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,061+6.7%
2024$9,430+1.2%
2023$9,316+6.5%
2022$8,745+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2609, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1970