Skip to content

16 Marjorie Way

Trenton, NJ 08690

Built 1996

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block1824.01
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,252
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
25%
Improvement Value:$300,300
75%
Total Assessment$401,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,152+6.7%
2024$13,265+1.2%
2023$13,104+6.5%
2022$12,301+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 6244, Page 623Recorded3/21/2016

Property Sale

Sale
$217,799
DeedBook 3111, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1996