Skip to content

3503 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block1829
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
21%
Improvement Value:$281,900
79%
Total Assessment$354,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,503+6.7%
2024$11,719+16.7%
2023$10,044+6.5%
2022$9,428+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,212DeedBook 6444, Page 1300Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,212DeedBook 6405, Page 1510Recorded6/11/2020

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 2337, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1986