Skip to content

878 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block1824.02
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,779
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
33%
Improvement Value:$163,800
67%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,602+6.7%
2024$8,063+1.2%
2023$7,965+6.5%
2022$7,477+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000
Sq Ft1,779DeedBook 6558, Page 514Recorded6/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6163, Page 1347

Property Built

Built

Year Built: 1963