Skip to content

9 Treelawn Terr

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 21, 1994

Property Information

Block1824.03
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
33%
Improvement Value:$165,100
67%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,662+6.7%
2024$8,119+1.2%
2023$8,020+6.5%
2022$7,529+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2882, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1985