Skip to content

10 Lenhardt Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1980

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Mar 13, 2012

Property Information

Block1805
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
25%
Improvement Value:$215,100
75%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,065+6.7%
2024$9,433+1.2%
2023$9,319+1.9%
2022$9,148+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 6145, Page 1224

Property Sale

SaleMulti
$263,000
DeedBook 3994, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1980